top of page
  • Writer's pictureMedia Logic Radio

KFTM Winter Schedule and Scores

*Games in RED will be broadcast. Scores will be updated weekly.


Friday, December 1st

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Skyview @ Eaton Roundball Tourney -(72-22) LOSS

(Ft Morgan Boys Basketball) vs The Academy @ Eaton Roundball Tourney - (54-51) LOSS

(Ft Morgan Wrestling) vs Yuma - (71-12) WON

(Brush Girls Wrestling) @ Greeley West - 3rd PLACE

(Wiggins Basketball) @ Limon Tournament

Boys vs Limon - (63-55) LOSS

Girls vs Limon - (50-45) LOSS

(Weldon Valley Basketball) @ Kiowa Tournament

Boys vs Elbert (54-15) - LOSS

Girls vs Flagler (46-26) LOSS


Saturday, December 2nd

(Ft Morgan Wrestling) @ Akron Tournament - 2nd PLACE

(Brush Wrestling) @ Rio Rancho Duals -(8-1) - 2nd PLACE

(Wiggins Wrestling)@ Akron Tournament -12th PLACE

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Ft Lupton @ Eaton Roundball Tourney - (69-38) LOSS

(Ft Morgan Girls Basketball) vs The Academy @ Eaton Roundball Tourney - (57-54) LOSS

(Brush Girls Basketball) vs Sidney, NE -(76-15) LOSS

(Brush Boys Basketball) vs Sidney, NE -(71-29) LOSS

(Wiggins Basketball) @ Limon Tournament

Boys vs Peyton (71-52) LOSS

Girls vs Simla (59-54) LOSS

(Weldon Valley Basketball) @ Kiowa Tournament - TBD


Tuesday, December 5th

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Thompson Valley -(63-20) LOSS

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Thompson Valley -(79-37) LOSS

(Brush Boys Basketball) @ Berthoud -(73-36)LOSS

(Wiggins Wrestling) @ Sedco/Fleming -(48-6)LOSS

(Wiggins Girls Wrestling) @ Sedco/Fleming


Wednesday, December 6th

(Ft Morgan Wrestling) vs Fort Lupton - 6:30pm (39-33) WIN

(Brush Wrestling) vs Weld Central/Sterling @ Weld Central - 5:30pm (57-18) WIN

(Brush Girls Wrestling) vs Weld Central/Sterling @ Weld Central - 5:30pm


Thursday, December 7th

(Ft Morgan Wrestling) vs Mountain View - 6:30pm (40-36)LOSS

(Brush Boys Basketball) @ Weld Central Tournament - TBD

(Wiggins Basketball) @ Dayspring Christian - 4pm (52-23)WIN


Friday, December 8th

(Brush Boys Basketball) @ Weld Central Tournament - (0-3) LOSS

(Wiggins Wrestling) @ Limon Invite - 19th Place


Saturday, December 9th

(Ft Morgan Wrestling) @ Roosevelt Invite - 10th Place

(Brush Wrestling) @ Roosevelt Invite - 6th Place Tie

(Brush Girls Wrestling) @ Grizzly Invite - Mesa Ridge HS

(Wiggins Wrestling) @ Limon Invite - 9am

(Wiggins Girls Wrestling) @ Poudre Invite - 9am


Tuesday, December 12th

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Frederick - (85-14) LOSS

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Frederick - (66-31)WIN

(Brush Girls Basketball) vs Yuma -(53-28) LOSS

(Brush Boys Basketball) vs Yuma - (72-38) WIN

(Weldon Valley Basketball) @ Arickaree - Girls (55-13)LOSS/ Boys (70-20) LOSS


Thursday, December 14th

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Mountain View - (66-20) LOSS

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Mountain View - (56-35) LOSS

(Ft Morgan Wrestling) @ Roosevelt - (46-28) LOSS

(Brush Wrestling) @ Rifle -(40-24) WON

(Wiggins Basketball) @ NJC Holiday Tournament 

Boys vs Akron - LOST

Girls vs Haxtun - (49-20) 


Friday, December 15th

(Ft Morgan Wrestling) @ NCCT @ Island Grove - 9am

(Brush Wrestling) @ Warrior Classic @ GJ Central - 9am

(Brush Girls Wrestling) @ NCCT - 9am

(Brush Girls Basketball) @ Valley - 6pm

(Wiggins Basketball) @ NJC Holiday Tournament - TBD

(Wiggins Wrestling) @ Burlington - 5pm


Saturday, December 16th

(Ft Morgan Wrestling) @ NCCT @ Island Grove - 9am

(Brush Wrestling) @ Warrior Classic @ GJ Central - 9am

(Brush Girls Wrestling)@ NCCT - 9am

(Ft Morgan Girls Wrestling) @ Mead Tournament - 9am

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Brush - 5:30pm

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Brush - 7pm

(Brush Girls Basketball) vs Ft Morgan - 5:30pm

(Brush Boys Basketball) vs Ft Morgan - 7pm

(Wiggins Basketball) @ NJC Holiday Tournament - TBD

(Wiggins Wrestling) @ Wray Invite - 9:15am

(Wiggins Girls Wrestling) @ Wray Invite - 9:15am

(Weldon Valley Basketball) vs North Park - 1pm


Tuesday, December 19th

(Brush Girls Basketball) vs Sterling - 6pm

(Brush Boys Basketball) @ Sterling - 7pm


Thursday, December 21st

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Severance - 6pm

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Severance - 7:30pm

(Brush Girls Basketball) vs Resurrection Christian - 6pm

(Brush Wrestling) vs Eaton/Resurrection Christian - @ Eaton - 5pm


Thursday, January 4th

(Brush Girls Basketball) @ Prospect Ridge Academy - 5:30pm

(Brush Boys Basketball) @ Prospect Ridge Academy - 7pm

(Wiggins Wrestling) @ Yuma - 5pm

(Wiggins Girls Wrestling) @ Yuma - 6:30pm


Friday, January 5th

(Brush Girls Basketball) @ University - (58-16) LOSS

(Brush Boys Basketball) vs University - (72-22) LOSS

(Brush Wrestling) - State Placers @ Doc Buchanan - California

(Wiggins Basketball) vs Byers 

Girls - (42-23) WON

Boys - (53-47) LOSS


Saturday, January  6th

(Ft Morgan Wrestling) @ Gary Daum @ Niwot - 6th Place - 7 placers

(Brush Wrestling) - State Placers @ Doc Buchanan - California- No Placers

(Brush Wrestling) @ Garry Sandhu Memorial @ Valley - 6th Place - 5 placers

(Wiggins Wrestling) @ Bennett Tournament - 2nd Place - 7 placers

(Wiggins Basketball) @ Haxtun 

Girls - (54-44) WON Boys - (60-50) WON


Tuesday, January 9th

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Northridge - (59-34)LOSS

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Northridge - (64-42) LOSS

(Weldon Valley Basketball) @ Caliche  Girls - (53-37) LOSS


Wednesday, January 10th

(Brush Girls Basketball) @ Windsor Charter - 6pm


Thursday, January 11th

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Roosevelt - (77-13) LOSS

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Roosevelt - (71-46) LOSS

(Ft Morgan Wrestling) @ Northridge - (69-9) WON

(Wiggins Wrestling) vs Strasburg/Sterling @ Strasburg 

vs Strasburg (30-27) LOSS

vs  Sterling (48-36) LOSS

(Wiggins Girls Wrestling) vs Strasburg/Sterling @ Strasburg 

vs Strasburg (30-30) WON

vs Sterling (42-18) LOSS


Friday, January 12th

(Ft Morgan Wrestling) @ Mel Smith @ Florence - 1pm

(Brush Wrestling) @ Mel Smith @ Florence - 1pm

(Wiggins Basketball) vs Merino - 4pm

(Weldon Valley Basketball) @ Nederland - 5pm


Saturday, January 13th

(Ft Morgan Wrestling) @ Mel Smith @ Florence - 10th Place

(Brush Wrestling) @ Mel Smith @ Florence - 2nd Place

(Wiggins Wrestling) @ Wiggins Tournament - 10th Place

(Wiggins Girls Wrestling) @ Wiggins Tournament - 9th Place

(Ft Morgan Girls Wrestling) @ Wiggins Invite - 7th Place

(Brush Girls Basketball) @ Weld Central - (42-36) LOSS

(Brush Boys Basketball) @ Weld Central - (66-25) LOSS

(Weldon Valley Basketball) vs Briggsdale 

Girls - (70-31) LOSS

Boys - (69-36) LOSS


Monday, January 15th

(Ft Morgan Girls Wrestling) @ Mead JV Night - 3pm


Tuesday, January 16th

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Riverdale Ridge - 5:30pm

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Riverdale Ridge - 7pm

(Brush Girls Basketball) vs Frontier Academy - 6pm

(Brush Boys Basketball) @ Frontier Academy - 7pm

(Wiggins Basketball) vs Prairie - 4pm

(Weldon Valley Basketball) vs Lone Star- 5:30pm


Wednesday, January 17th

(Brush Girls Basketball) @ Ellicott - 5:30pm

(Wiggins Wrestling) vs Timnath - 5pm


Thursday, January 18th

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Niwot - 6pm

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Niwot - 7:30pm

(Weldon Valley Basketball) @ Two Roads Charter - 5pm


Friday, January 19th

(Wiggins Basketball) vs Briggsdale 

Girls - (41-31) LOSS

Boys - (60-56 - OT) 


Saturday, January 20th

(Ft Morgan Wrestling) @ Berthoud - TEAM CHAMPS - (14 Placers - 5 Champs)

(Brush Wrestling) @ Top of the Rockies - 23rd - (2 Placers) 

(Wiggins Wrestling) @ Platte Valley Invite 

vs Akron (25-24) LOSS

vs Mountain Vista (52-24) LOSS

vs Highland (71-12) LOSS

vs Stratton (30-18) WON

vs Byers (30-24) LOSS

(Wiggins Girls Wrestling) @ Loveland Invite -6th - (4 Placers

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Skyline - (47-36) WON

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Skyline - (85-59) LOSS

(Wiggins Basketball) @ Heritage Christian 

Girls - (51-39) WON

Boys - (77-37) LOSS



Tuesday, January 23rd

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Thompson Valley - 6pm

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Thompson Valley - 7pm


Wednesday, January 24th

(Ft Morgan Wrestling) @ Morgan County Tri @ Wiggins - 5pm

(Brush Wrestling) @ Morgan County Tri @ Wiggins - 5pm

(Wiggins Wrestling) @ Morgan Country Tri @ Wiggins - 5pm

(Brush Girls Wrestling) @ Morgan County Tri @ Wiggins - 5pm

(Wiggins Girls Wrestling) @ Morgan County Tri @ Wiggins - 5pm

(Brush Girls Basketball) vs Timnath - 6pm

(Brush Boys Basketball) @ Timnath - 7:15pm


Thursday, January 25th

(Ft Morgan Wrestling) vs Thompson Valley - 6:30pm

(Brush Girls Basketball) vs Strasburg - 5:30pm

(Brush Boys Basketball) vs Strasburg - 7pm


Friday, January 26th

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Frederick - (57-20) LOSS

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Frederick -(83-40) LOSS

(Wiggins Basketball) @ Sedgwick County 

Girls - (49-30) LOSS

Boys - (47-37) WON

(Weldon Valley Basketball) @ Deer Trail 

Girls - (47-46) LOSS

Boys - (50-32) WON


Saturday, January 27th

(Ft Morgan Wrestling) @ Mile High Classic @ TJ - 7th Place

(Brush Wrestling) @ Patriot League Tournament @ Wellington  CHAMPIONS

(Wiggins Wrestling) @ Patriot League Tournament @ Wellington - 11th Place

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Weld Central - (37-32) LOSS

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Weld Central - (76-67) LOSS

(Wiggins Basketball) vs Prairie 

Girls - (43-25) WON

Boys - (35-27) WON

(Weldon Valley Basketball) @ Banner County, NE 

Girls - (44-21) WON

Boys - 


Tuesday, January 30th

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Mountain View - 5:30pm

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Mountain View - 7pm

(Brush Girls Basketball) @ Highland - 6pm

(Brush Boys Basketball) vs Highland - 7pm



Wednesday, January 31st

(Brush Wrestling) vs Berthoud - 6pm

(Brush Girls Wrestling) vs Berthoud - 6pm

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Severance - 6pm

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Severance - 7:30pm


Thursday, February 1st

(Ft Morgan Wrestling) @ League Crossover @ FM - 6:30 pm

(Brush Girls Basketball) @ Loveland Classical - 6:30pm

(Wiggins Basketball) @ Yuma - 4pm


Friday, February 2nd

(Ft Morgan Wrestling) @ Skyline - (42-39) LOSS

(Brush Girls Basketball)  vs Wellington - (68-43) WON

(Brush Boys Basketball)  @ Wellington - (61-37) WON

(Weldon Valley Basketball) @ Fleming 

Girls - (76-21) LOSS

Boys - (40-32) LOSS


Saturday, February 3rd

(Ft Morgan Wrestling) @ Eaton Tournament - 12 Placers

(Wiggins Wrestling) @ Eaton Tournament - 8 Placers 

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Northridge - (64-31) LOSS

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Northridge -(57-52) LOSS

(Wiggins Basketball) vs Caliche 

Girls (57-48) LOSS

Boys - (53-44) WON

(Weldon Valley Basketball) vs Bethune 

Girls - (49-34) WON

Boys - (55-32) WON


Tuesday, February 6th

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Roosevelt - 5:30pm

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Roosevelt - 7pm

(Brush Boys Basketball) vs Estes Park - 6pm

(Wiggins Basketball) @ Akron - 4pm


Thursday, February 8th

(Ft Morgan Girls Basketball) vs Riverdale Ridge - 6pm

(Ft Morgan Boys Basketball) vs Riverdale Ridge - 7:30pm

(Weldon Valley Basketball) vs Campion - 5pm


Friday, February 9th

(Ft Morgan Wrestling) @ Regionals @ Eaton - TBD

(Brush Wrestling) @ Regionals @ The Classical Academy

(Brush Girls Wrestling) @ Regional @ Fort Lupton - TBD

(Wiggins Wrestling) @ Regional @ Akron - 4pm

(Wiggins Girls Wrestling) @ Regional @ Fort Lupton - TBD

(Brush Girls Basketball) vs Liberty Common - 7pm

(Brush Boys Basketball) @ Liberty Common - 7pm

(Wiggins Basketball) vs Holyoke - 4pm

(Weldon Valley Basketball) @ Twin Peaks - 5pm


Saturday, February 10th

(Ft Morgan Wrestling) @ Regionals @ Eaton - TBD

(Brush Wrestling) @ Regionals @ The Classical Academy

(Wiggins Wrestling) @ Regional @ Akron - 9am

(Brush Girls Wrestling)@ Regional @ Fort Lupton - TBD

(Wiggins Girls Wrestling) @ Regional @ Fort Lupton

(Wiggins Basketball) vs Idalia - 2pm


Tuesday, February 13th

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Niwot - 5:30pm

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Niwot - 7pm

(Brush Girls Basketball) @ Platte Valley - 6pm

(Brush Boys Basketball) vs Platte Valley - 7pm


Thursday, February 15th

(Ft Morgan Wrestling) @ STATE - TBD

(Brush Wrestling) @ STATE - TBD

(Brush Girls Wrestling) @ STATE - TBD

(Wiggins Wrestling) @ STATE - TBD

(Wiggins Girls Wrestling) @ STATE - TBD

(Ft Morgan Girls Basketball) @ Skyline - 5:30pm

(Ft Morgan Boys Basketball) @ Skyline - 7pm

(Wiggins Basketball) vs Wray - 4pm


Friday, February 16th

(Ft Morgan Wrestling) @ STATE - TBD

(Brush Wrestling) @ STATE - TBD

(Brush Girls Wrestling) @ STATE - TBD

(Wiggins Wrestling) @ STATE - TBD

(Wiggins Girls Wrestling) @ STATE - TBD

(Weldon Valley Basketball) vs Peetz - 5pm


Saturday, February 17th

(Ft Morgan Wrestling) @ STATE - TBD

(Brush Wrestling) @ STATE - TBD

(Brush Girls Wrestling) @ STATE - TBD

(Wiggins Wrestling) @ STATE - TBD

(Wiggins Girls Wrestling) @ STATE - TBD

(Weldon Valley Basketball) @ Prairie - 1pm


Tuesday, February 20th

(Wiggins Basketball) @ District Quarters - TBD


Thursday, February 22nd

(Wiggins Basketball) @ Distict Semifinals @ NJC - TBD


Saturday, February 24th

(Wiggins Basketball) @ District Finals @ NJC - TBD


Comments


bottom of page